Ayvanın Faydaları Nelerdir

Ayva, elma ve armut ailesine aittir.Uzaktaki akrabaları olarak kabul edilir. Ayva meyvesi, güneybatı Asya’nın sıcak-ılık bölgelerine, Kafkasya bölgesine özgüdür. Ayva şekli  armut gibi ve olgunlaştığında altın sarısı dış katmana sahip olur. Ayva, elma ve armutlarla yakından alakalı olan olağandışı bir meyvedir. Bilimsel adı Cydonia oblonga ve Cydonia cinsinin tek üyesidir.(1) Değerli olgunlaşmış meyveler sarımsı-altın rengi olup […]

Ayva, elma ve armut ailesine aittir.Uzaktaki akrabaları olarak kabul edilir. Ayva meyvesi, güneybatı Asya’nın sıcak-ılık bölgelerine, Kafkasya bölgesine özgüdür. Ayva şekli  armut gibi ve olgunlaştığında altın sarısı dış katmana sahip olur. Ayva, elma ve armutlarla yakından alakalı olan olağandışı bir meyvedir. Bilimsel adı Cydonia oblonga ve Cydonia cinsinin tek üyesidir.(1)

Değerli olgunlaşmış meyveler sarımsı-altın rengi olup şekil ve tutarlı armutlara biraz benzerken, ayva ağacı yaprak döken ve oldukça küçüktür. Meyvenin gıda maddesi olarak değeri uzun sürer, ancak küçük ağacı, cazip soluk pembe çiçeklerinden ötürü genellikle süsleme kalitesiyle yetiştirilir.

Ayva, Özbekistan, Ermenistan, Türkiye, Macaristan, Makedonya ve diğer yakındaki bölgeler de dahil olmak üzere Avrasya bölgesine özgü. Tarihsel olarak, ayva çoğu insanın beklediğinden daha büyük bir rol oynamış olabilir. Bazı araştırmacılar aslında, “elmalar” ın antik tarihe atıfta bulunulduğunda, bu bölgelerde çok daha yaygın olan, ayva hakkında daha çok konuştuğunu düşünüyorlar.

ayvanın faydaları
ayvanın faydaları

Ayvanın Sağlığa Faydaları

Alerjik Reaksiyonlar: Ayva uzun zamandır alerjik reaksiyonları kontrol etme kabiliyeti nedeniyle övgüler alıyor. Ciltte bir salve veya jel olarak uygulandığında, atopik dermatit ve diğer benzer cilt koşullarına fayda sağladığı biliniyor. C vitamini cildinizi güzelleştirmeye yardımcı olur.Ve alerjik reaksiyonlara karşı savaşır.

Bağışıklık Sistemi Güçlendirici: Daha önce de belirtildiği gibi, ayva antioksidanların büyük bir miktarına sahiptir, ancak vitamin C ve E gibi diğer vitaminler de çeşitli şekillerde bağışıklık sistemini artırırlar. Örneğin, C vitamini vücuttaki patojenlere, virüslere ve bakterilere karşı ilk savunma hattı olan beyaz kan hücrelerinin arzını artırmak için bağışıklık sistemini uyarır.

Dolaşım ve Saç Sağlığı: Ayvanın zengin mineral içeriği demir, bakır ve çinko içerir. Bu üç mineral, çeşitli eser elementlerle birlikte, kırmızı kan hücrelerinin üretimi için gereklidir. Kırmızı kan hücresi üretimi yüksek olduğunda, vücuttaki dolaşım artar, bu da oksijenin vücuda taşınması demektir. Bu, saç follikülünün sağlığını artırabilecek ve büyümeyi teşvik edebilen deriye ve kafa derisine artmış kan akışına neden olur.(2)

Anti-inflamatuar özelliktedir:Olgunlaşmış ayva meyvesi, C vitamininin zengin bir kaynağıdır ve önerilen günlük ödenek (RDA) yaklaşık% 25’ine katkıda bulunur. C vitamini bağışıklığı artırmaya yardımcı olur ve inflamatuvar durumların tedavisinde yardımcı olur. Ayrıca anti-alerjik özelliklere sahiptir. Meyve ve tohum özü, atopik dermatit ve sistit tedavisinde kullanılabilir. Alerji rahatsızlığı olanlara gıda ürünlerinin hazırlanmasında da kullanılabilir.

Sağlıklı zayıflamak için ayva:Ayva meyveleri düşük kalorilerde ancak diyet lifinde yüksektir. 100 gramlık taze ham ayva meyvesi porsiyonu sadece 57 kaloriye sahiptir. Doymuş yağ, sodyum ve kolestrol de düşüktür. Tüm bu nitelikler, kilo kaybı ve genel sağlık için şaşırtıcı bir seçim haline getirir.

Ülsere karşı etkili:Çin ayılığında bulunan fenoliklerin mide ülserlerinin hafifletilmesinde etkili olduğu bulunmuştur. Ayva suyu da gastrit ülsere muzdarip insanlar için faydalıdır. Ayrıca gastrointestinal sistemi yatıştırırken peptik ülserlerin tedavisinde de yardımcı olur.

Mide Hastalıklarını İyileştirir:Ayva, sabah karşılaşılan mide bulantısı için etkili bir çaredir. Ayva, balla karıştırıldığında, kolit, ishal, kabızlık ve bağırsak enfeksiyonlarının tedavisinde yardımcı olabilir. Ayva şurubu hemoroid tedavisinde kullanılır.

Antioksidan Faydaları:Bu meyve, polifenolik bileşiklerin varlığı nedeniyle şaşırtıcı antioksidan özelliklere sahiptir. Bu antioksidanlar, vücutta bulunan serbest radikallerle mücadele ederek, yaşlanmayı yavaşlatır ve kardiyovasküler hastalıkları ve felçleri önler.

Mide bulantısı ve kusmayı düzeltir:Haşlanmış veya pişmiş ayva bulantı ve kusmayı gidermektedir. İyi bir diüretik olarak, sıvı birikimini gidermeye yardımcı olur.

Antiviral Özellikleri:Araştırmalar, ayva meyvelerinin anti-virüs özellikleri açısından zengin olduğunu göstermiştir. Çin ayvasında bulunan fenolikler, anti-influenza aktivitesine ve antioksidan özelliklere sahiptir. Soğuk algınlığı, duman ve diğer viral patojenlere karşı korunmaya yardımcı olur.

Kan Basıncının Düşmesinde Etkilir:Bol miktarda potasyum bulunduran ayva meyvesi  tansiyonun düşmesinede yardım eder.

Kolestrolu düşürür:Düzenli olarak tüketilen ayva meyveleri, kalp sağlığını korumak için kandaki LDL’yi veya kötü kolesterolü düşürmeye yardımcı olur.

Anti kanser özellikleri:Ayva’nın antioksidan özellikleri, vücudun serbest radikallere karşı savaşmasına yardımcı olur ve habis kanser hücrelerini yok eder. Ayva meyvesinin hamurundaki granüller tanenler olarak bilinen sıkıştırıcı bileşikleri, yani kateşini ve epikateşini içerir. Bu tanenler mukoza zarlarını kolonda kansere neden olan toksinler ve kimyasallara bağlayarak kanserlerden korur.

Strese iyi gelir dindirir:Ayva’daki çeşitli antioksidanlar stresin giderilmesinde ve sakin bir zihin sürdürürken yardımcı olur.

Karaciğer ve göz hastalıkları için faydalıdır:Düzenli olarak ayva tüketimi, karaciğer ve göz hastalıklarına yakalananlar için faydalıdır. Çin’de, ayva sırma ve kaynatılmış tohumlar, göz problemleri, boğaz ağrısı ve mukoza zarlarının iltihaplanmasını sağlayabilen bir jöle hazırlamak için kullanılır.

Kalp sağlığına iyi gelir:Ayvalar vücudun kolesterol düzeylerini düşürür. Antioksidan aktivitesi, yağların oksidasyonunu azaltabilir, trigliseritleri nötralize edebilir ve kan damarları arasında bulunan yağları kesebilir. Ayrıca, ayva derisinde quercetin adı verilen bir flavonoid bulunur. Bu flavonoid, kalp yetiştiriciliği olan kan damarlarındaki iltihaplanmayı azaltabilir.

Ayva Tohumlarının ve Yağın Faydaları

Ayva tohumları boğaz ağrısı ve trakea yanı sıra diğer rahatsızlıkların kusurlu tedavisinde etkilidir. Yağları terlemeyi engeller, kalbi güçlendirir ve karaciğeri ve mideyi güçlendirir.

Ayvanın Ve Ayva Suyunun Yararları

Ayva suyu, kardiyovasküler hastalıkların, solunum rahatsızlıklarının, aneminin ve astımın tedavisinde yardımcı olur. Düzenli tüketim, tüberküloz, dizanteri ve hepatik yetmezlik tedavisinde de yardımcı olabilir.(3)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir