Avakadonun Faydaları Nelerdir ?

Avokado, dilin şeklini ve deri görünümünü yansıtan Alligator Armut olarak bilinir ve 65 fit yüksekliğe kadar büyüyen uzun boylu yaprak dökmeyen bir ağaçtır. Boyutları, görünüşleri, kalitesi ve soğuk algınlığı konusunda farklılık gösteren üç ana kategoriye (Meksika, Guatemalean ve Batı Hintçe) ait onlarca avokado çeşidi vardır. Amerika Birleşik Devletleri’nde avokado en popüler türü, sağlam, çakıllı kahverengi-siyah […]

Avokado, dilin şeklini ve deri görünümünü yansıtan Alligator Armut olarak bilinir ve 65 fit yüksekliğe kadar büyüyen uzun boylu yaprak dökmeyen bir ağaçtır. Boyutları, görünüşleri, kalitesi ve soğuk algınlığı konusunda farklılık gösteren üç ana kategoriye (Meksika, Guatemalean ve Batı Hintçe) ait onlarca avokado çeşidi vardır. Amerika Birleşik Devletleri’nde avokado en popüler türü, sağlam, çakıllı kahverengi-siyah cilt olan Hass çeşididir. Avokado’nun bir başka yaygın türü ise, Hass’dan daha büyük olan pürüzsüz, koyu yeşil cilt ve daha belirgin bir armut şekline sahip olan Fuerte’dir.Avokado çeşitlerine bağlı olarak 8 gramdan 3 grama kadar değişebilir. Avokado yenilebilir kısmı, tatlı, tereyağı kıvamında ve ince bir çatlak tadına sahip olan sarı-yeşil etidir. Cilt ve çukur kısmı yenmez.(1)

avakadonun faydalari nelerdir

Avakadonun Sağlığa Faydaları

Avokado’ların birçok sağlık faydası vardır. Besin maddeleri ile doludurlar ve bu nedenle yiyebileceğiniz en iyi gıdalardan biri olarak düşünülürler. Avokadolar çiğ yenirken en faydalıdır. Avokadların en iyi araştırılmış ve önemli sağlığa ilişkin faydaları şunlardır:
Sindirim kolaylığı: Avokadaların bağırsak için yatıştırıcı olduğuna ve dolayısıyla sindirime yardımcı olduğuna inanılmaktadır. Sindirim sisteminin sorunsuz çalışmasına yardımcı olan çözünür ve çözünmez elyafları içerirler. Bu iki lif türü sindirim için çok önemlidir, çünkü dışkıları toplarlar ve gıdaların bağırsak yolundan düzgün şekilde geçmesini sağlarlar. Ayrıca gastrit ve sindirim sularını da uyarırlar, böylece besinler en verimli ve en hızlı biçimde absorbe edilir. Sonunda, semptomları kabızlık ve diyare gibi durumlardan düşürürler. Sonuç olarak, avokadolarda bulunan büyük lif miktarı (porsiyon başına günlük ihtiyacın% 40’ı),  sindirim sağlığınızı optimize etmek için çok önemli bir gıda maddesi yapar.

Diş Bakımı: Avokado tüketimi, öncelikle hazımsızlık veya mide rahatsızlığından kaynaklanan kötü kokunun önlenmesine yardımcı olur. Halitoz, sindirim sağlığını iyileştirerek ortadan kaldırılabilir ve avokadolarda bulunan antibakteriyel ve antioksidan flavonoidler ağızdaki bakterileri de öldürür ve bu da ağız kokusunun sona ermesi demektir.Avokado, ağız kanserlerinin önlenmesindede etkin rol oynar.

Deri ve Saç Bakımı: Avokado, sağlıklı bir cildi korumak için yararlı besinler ile doludur. Kuru, çatlamış veya hasar görmüş cildi zenginleştirir. Gerekli vitaminlerle cildi besler ve parlatıcı nitelikte oldukları için çeşitli kozmetiklere gerek kalmaz. Kuru ve hasar görmüş saçları beslerken de kullanılır. Birçok kişi cilt ve saç maskeleri hazırlamak için avokado kullanır. Her şeyden önce, avokadonun yağı plak sedef hastalığının tedavisinde yardımcı olur. Beta-karoten ve likopen, avokadolarda büyük miktarlarda bulunan organik bileşiklerin ikisidir. Her ikisi de cildinizin sağlık ve tonunu iyileştirmek ve erken yaşlanmanın işaretlerini ortadan kaldırmakta önemli rol oynar.

Karaciğer bakımı: Avokado karaciğer hasarını azaltmada çok iyidir. Karaciğer sağlığının iyileşmesine yardımcı olan bazı organik bileşikler vardır. Karaciğer hasarı, Hepatit C nedeniyle normalde ortaya çıkmaktadır. Yakın tarihli bir araştırmanın bulguları, avokadoların tonlandırmada ve karaciğerinizi çeşitli koşullardan korumada önemli bir rol oynayabileceğini göstermektedir.

Sağlıklı gözler için avokado: Avokado gözlerinizi sağlıklı tutmaya yardımcı olur. Gözleri kataraktlara, yaşla ilgili göz hastalıklarına ve maküla dejenerasyonuna karşı koruyan lutein ve zeaxanthin gibi karotenoidler içerirler. Bu koşullara genellikle gözlerin dokularında biriken serbest radikaller neden olur. Bu özel karotenoidlerin antioksidan aktivitesi, bu tehlikeli serbest radikallerin etkilerini etkisiz hale getirir.

Sağlıklı Kalp: Avokadoların sağlık yararları daha sağlıklı bir kalbe kavuşmanızı sağlar. Avokadolarda bulunan beta sitosterol, sağlıklı kolesterol seviyelerinin korunmasına yardımcı olur. Araştırma çalışmaları, avokado alımının, arteriosklerotik vasküler hastalık olarak da bilinen aterosklerozdan kalbinizin korunmasına yardımcı olan HDL kolesterolün antiaterojenik özelliklerini artırabileceğini göstermektedir. Potasyumun önemli seviyeleri aynı zamanda avokadoları hipertansiyonla mücadelede güçlü bir meyve haline getirir. Potasyum, kan damarlarının ve arterlerin gerginliğini gidermekte, böylece pıhtılaşma, kalp krizi ve felç olasılığını azaltacak bir ( ajan bakteri) vazodilatatördür.

Böbrek Sağlığı: Diyetiniz, kronik böbrek rahatsızlığı olanlarda mineraller ve sıvılar dengesinin korunmasında çok önemli bir rol oynar. Potasyum, normal bir kalp atış hızının korunmasına yardımcı olan minerallerden biridir. Avokado iyi bir potasyum kaynağıdır ve diyetlerinize dahil edilmeleri de size yarar sağlayabilir. Potasyum seviyelerinin çok yüksek olmadığından emin olmak önemlidir, çünkü kalp için tehlikeli olabilir. Potasyum, hücreler ve organlar için kimyasal kanallar vasıtasıyla sıvı dengesini korumanın anahtar bir unsurudur. Bu sıvı dengesi aynı zamanda vücudun içinden geçen sıvı ve toksin hareketini idare eden böbreklerin işleyişi için de hayati önem taşır.Avakadolar içerdikleri vitaminlerle böbrek sağlığınıda korumaktadır.

K vitamini eksikliği: Bir K vitamini eksikliği çok yaygın görülen bir hastalık değildir, fakat sıklıkla yenidoğan bakımında görülür. K vitamini eksikliği ile ilişkili kanama (VKDB) olarak bilinen kanama bozukluğuna neden olabilir. Bu çoğunlukla gebelik sırasında yetersiz miktarda K vitamini alımı nedeniyle oluşur. Avokado çok yüksek bir miktarda K vitaminine sahip nadir bulunan meyvelerden biri olduğu için (günlük tek ihtiyacın yaklaşık% 40’ı kadındır) hamile bir kadının diyetine avokado dahil edilmesi yeni doğan çocuğa VKDB riskini azaltmada yardımcı olabilir.

Sabah Hastalığı: Gebelik sırasında sabah hastalığına yakalanma çok yaygındır. Avokado, bulantı ve kusmayı azaltmakla sıklıkla bağlantılı olan B6 vitamini içerdiğinden, gebelik sırasında bulantı ve kusurun üstesinden gelmeye yardımcı olur.

Artrit hastalığı için: Avokadoların anti-enflamatuar özellikleri belki de en değerli özeliğidir ve fitokimyasallar, flavonoidler, karotenoidler, fitosteroller, yağ alkolleri ve omega-3 yağ asitleri geniş bir yelpazede avokadozlar en iyi besinlerden biridir Dokular, eklemler ve kaslardaki iltihaplanma. Artrit, dünyadaki on milyonlarca insanı etkiliyor ve uygun miktarda avokado tüketenlerin, çalışmalar sıklıkla semptomları ve artritin ilişkili ağrısının etkili bir şekilde azaltılabileceğini gösteriyor!

Kansere karşı koruma Özellikleri: Avokadoların sağlık yararları, meme kanseri ve prostat kanseri dahil olmak üzere birçok kanserin riskini azaltmaktadır. Avokado, kanserin önemli ölçüde azalmasına katkıda bulunan karotenoidler ve tekli doymamış yağ içeriyor. Avokado, hücreleri kanser ve serbest radikallerin tehlikeli etkilerinden koruyan bir antioksidan olan Glutathione’yi de içerir. Avokado antioksidan ve antienflamatuar bileşiklerin listesi etkileyicidir ve en fazla etkinin hangisinin olduğunu belirlemek neredeyse zordur. Oral, cilt ve prostat kanserleri üzerinde geniş çaplı çalışmalar yapılmış ve sonuçlar, avokadolarda organik bileşiklerin metastatik hale getirilmesi yerine kanserli hücrelere apoptozise (otomatik hücre ölümü) neden olduğunu göstermektedir.Avokadoları sağlıklı ve kansersiz bir yaşam için diyet listenize ekleniz iyi olabilir.

Antioksidan özellikleri: Avokado, insan vücudunun antioksidan özelliklerini arttırmaya yardımcı olan C vitamini ve E vitamini içerir. C vitamini, E vitamini geri dönüştürür ve LDL kolestrolünün oksidasyonunu azaltmaya yardımcı olur. Avokado aynı zamanda epikaçin, violaksantin, neokrom gibi antioksidanları ve yaklaşık bir düzine kadarını içerir. Antioksidanlar, hücresel metabolizmanın tehlikeli yan ürünleri olan serbest radikallerin etkilerini ortadan kaldırır. Kanser, kardiyovasküler hastalık, görme sorunları, prematüre yaşlanma, bilişsel bozukluklar ve daha pek çok şeyi içeren düzinelerce vücuttaki ciddi durumlardan sorumludurlar.Avakado bu durumların çoğunun yaşanmasına engel olmaktadır.

Sağlıklı ciltler için: Avokado, sağlıklı cildi korumaya yardımcı olan birçok vitamin ve mineral içerir. Avokadolarda bulunan karotenoidler, güneşe maruz kaldıklarından dolayı cildin UV ışınlarından kaynaklanan iltihapların azaltılmasına yardımcı  olur. Avokado ile yapılan yağ, cildi güneş yanığı hasarına karşı korur. Avokadolarda yüksek beta-karoten seviyeleri, enzimatik olarak, provitamin A’ya ayrılabilir ve bu da, cildi çeşitli koşullardan ve güneşin zararlı etkilerinden korumak için etkili bir çözüm yöntemidir.

Kilo Kontrolü: Sağlıklı bir diyetle birlikte düzenli egzersiz, kilo kontrolü açısından çok önemlidir. Avokado, vücuda besin değeri sağlayan ve kilo kontrolünü destekleyen meyvelerdir. Yeni bir çalışmanın bulguları, avokadanın kilo kontrolü üzerine bir takım yararlı etkileri olduğunu söylemektedir.

Yaşlanma Karşıtı: Avokadoları tüketmek, aynı zamanda sağlıklı yaşlanmaya yardımcı olur. Antioksidan özelliklere sahip olan ksantofil gibi bileşikler içerir. Araştırma çalışmaları, ksantofil alımının vücudunuzun çeşitli yerlerinde yaşlanma sürecinin belirtilerini azaltabileceğini göstermektedir.

Kemik Sağlığına iyi gelir: Avokado, kıkırdak kusurlarının (osteoartrit semptomu) azalması ile ilişkili zeaxanthin ve lutein gibi karotenoidler içerir. Avokado ve soya gibi gıdaların alınması osteoartrit riskini azaltmada yardımcı olabilir. Dahası, avokadolarda önemli minerallerin seviyeleri çinko, fosfor, bakır ve az miktarda kalsiyum ve selenyum da dahil olmak üzere önemlidir. Bunların hepsi, osteoporoz riskini düşürür ve kemik mineral yoğunluğunda iyileşme ile bağlantılıdır.

Besin vericidir: Avokadolar, diğer meyve ve sebzelerle birlikte en iyi yenilir. Bunun sebebi meyvelerde ve sebzelerde mevcut olan besinlerin avokado ile birlikte yenildiğinde güçlenmesidir. Serbest radikal hasarına karşı vücudun korunmasına yardımcı olan karotenoid antioksidan moleküllerin emilimi, bir salata avokado ile birlikte yenildiğinde üç ila beş kat artar. Bu nedenle, karışık salata dilimlenmiş avokado eklemek, sağlıklı bir yemek yapmak için iyi bir yoldur. Bu avokado, yemek için gelip en üst düzeyde çalışması için sindirim sistemini hazırladığı için, bir meze olarak harika bir unsur yapar!

Kan ve glikoz düzeyleri: Avokadolardan elde edilen yaprak özleri, meyve dışında, sağlık yararları da sağlar. yaprak özlerinin kan şekeri seviyelerinin düşürülmesine yardımcı olabileceğini düşündürmektedir. Lif gıdanın kullanılabilir şekerlere yavaş yavaş yayılmasına yardımcı olur, bu yüzden vücudun daha dengeli bir şekilde emilir. Ayrıca, avokadolarda bulunan karbonhidratların çoğunluğu, aslında enzim hekzokinazı inhibe eden nispeten nadir bulunan bir şeker olan 7 karbonlu şekerlerden oluşur. Bu, avokadların glikozun vücut tarafından metabolize edilme şeklini kontrol etmesine yardımcı olur, böylece diyabetik hastaların genel sağlığını korur.

Atletler için Yararlı Olanlar: Atletler çok fazla enerji gerektirir ve vücutlarını beslemek için en uygun beslenme özelliklerini sağlamalıdır. Avokado, atletlere, gerekli enerji seviyelerini ve sağlığın korunması için hayati besin maddeleri sağlar. Dahası, vücudunuz için doğal bir yakıt kaynağı olan fitokimyasal maddeler içerirler.

Avokadonun Zararları

Avokado, yaygın bir baş ağrısı türü olan migrene neden olabilir. Bulantı, kusma ve ışığa duyarlılık gibi semptomlar genellikle bir migrendeki belirtilerdir. Bu semptomlar yaşanırsa dikkatli olmalı ve avokado tüketimi önlenmelidir.

Avokado – Nasıl Seçilir ve Saklanır

Avokado dünyadaki tüm mağazalardan kolayca temin edilebilir. Karanlık lekeler olmayan taze, olgun avokadalar seçilmelidir. Olgunlaşmadıkça avokadaları soğutmayın. Meyvenin bir kısmı kullanılmışsa, daha sonra kalan kısım gelecekte kullanılmak üzere buzdolabında saklanabilir. Üzümsüz avokado, oda sıcaklığında saklanabilir.

Avokado – Hızlı Sunum Fikirleri

Salata: kıyılmış soğan, domates, marul ve avokado bir kapta karıştırılır. Salata üzerine tuz, biber, kireç suyu ve çiseleyen zeytinyağı ekleyin. Salata başka sebze veya et de ekleyebilirsiniz.

Çorba: Ek lezzet ve sağlık yararları için doğranmış avokado ile çorba süsleyin.

Meyve: Olgunlaşmış avokadolar doğrudan tüketilebilir.(2)

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir